43rd National Arm Wrestling Championship RESULTS

1285
Advertisement

The 43rd National Arm Wrestling Championship recently took place in Bhilai, Chhattisgarh between 19th to 23rd June in Nehru auditorium. Over 750 athletes participated in the tournament from almost every Indian state.

The event’s aim was to help in further increasing the popularity and accustom people with the sport of arm-wrestling. To create more awareness among the masses for the sport popular Bollywood celebrities and one of B-Town’s power couples, Parvin Dabas and Preeti Jhangiani were invited as Chief Guests for the inauguration ceremony.

 

The Chattisgarh Pradesh Arm Wrestling Association had taken the onus of organizing the 43rd Junior, Senior, Disabled and Master – Men and Women’s National Arm Wrestling Championship upon them, and they managed to organise and deliver an outstanding tournament. It is without a doubt, safe to say that the event was a massive success.

While athletes from almost every state impressed with their performances, arm-wrestlers from the states of Kerala and the north eastern states, particularly performed a bit too well and won most of the medals.

Below are all the results from the event:

 

55kgs Senior Men Right

Rank Name

  1. Monu Thomas- Kerala
  2. Parameet Singh- Punjab
  3. Sujit Kumar- Madhya Pradesh

60kgs Senior Men Right

  1. Jagdip Kumar- Punjab
  2. Ajith P Joy- Kerala
  3. Shoukkath V.T- Kerala

65kgs Senior Men Right

  1. Yousuf Khan- Assam
  2. Tlangrimawia- Mizoram
  3. Pabir Sarnagi- Odisha

70kgs Senior Men Right

  1. Rahul Panicker- Kerala
  2. Tridip Medhi- Assam
  3. V.L Zothansan- Mizoram

75kgs Senior Men right

  1. Sachin Goyal- Madhya Pradesh
  2. Arjun Menon M- Kerala
  3. R.T.C Zonunmawia- Mizoram

80kgs Senior Men right

  1. Asker Ali A.M- Kerala
  2. Abin Kurian- Kerala
  3. Palat Maxwell- Gujarat

85kgs Senior Men right

  1. Ajesh C.V- Kerala
  2. Siddharath Malakar- Assam
  3. Sijic V.S- Kerala

90kgs Senior Men right

    1. Pramod Mukhi       Odisha
    2. Harman Mann           Punjab
    3. Mohd. Hashim N.P.    Kerala

100kgs Senior Men right

  1. Arjas T.P- Kerala
  2. Sanjay Deswal- Delhi
  3. Jiss Mathew- Kerala

110kgs Senior Men right

  1. Sameer V.T- Kerala
  2. Dilshad M.A- Kerala
  3. Vikram Shekhawat- Madhya Pradesh

110kgs Plus Men Right

  1. Jasbir Chhawla- Punjab
  2. Mohammed Shameer P.V- Kerala
  3. Elton Mcdermott- West Bengal

50kgs Women Right

  1. Kritika Das- Assam
  2. Praveena D.P- Kerala
  3. Teena P.J.- Kerala

55kgs Women Right

  1. Pooja Bisht- Delhi
  2. Rita Sengnerpi- Assam
  3. M.C Vankimmawir- Mizoram

60kgs Women Right

  1. Defender Samati- Meghalya
  2. Parampreet Kaur- Punjab
  3. Ewanshwa Suchiang- Mizoram

65kgs Women Right

  1. Chetna Sharma- Assam
  2. Soram Rani Devi- Manipur
  3. Kusum- Haryana

70kgs Women Right

  1. Madhura K.N- Karnataka
  2. Leishangthem Inoubi- Manipur
  3. Seema Goswami- Haryana

80kgs Women Right

  1. Jincy Mol- Kerala
  2. Vanramnghaki- Mizoram
  3. Navana E- Karnataka

80kgs Plus Women Right

  1. K.Lalhriatpuli- Mizoram
  2. S. inao- Manipur
  3. Vandhana Shaji- Kerala

50kgs Junior Boys Right

  1. Rajib Bonia- Assam
  2. Abhishek K.M- Kerala
  3. Hriatpuia- Mizoram

55kgs Junior Boys Right

  1. Naveen M.V- Kerala
  2. Jogender Yadav- Madhya Pradesh
  3. P.C Zodinsanga- Mizoram

60kgs Junior Boys Right

  1. Yadhu Suresh- Kerala
  2. Aman Totla- Assam
  3. Jasshandeep- Haryana

65kgs Junior Boys Right

  1. Mir Farhan Ali- Maharashtra
  2. Steve Thomas- Kerala
  3. Mohit Kumar- Haryana

70kgs Junior Boys Right

  1. Paras khosla- Punjab
  2. Asif Ali T.S- Kerala
  3. Lakhwinder Kumar- Punjab

75kgs Junior Boys Right

  1. Jephiha Lalthaa- Mizoram
  2. R.T.C Zonummawia- Mizoram
  3. Santosh Sahu- Assam

80kgs Junior Boys Right

  1. Rajat Bisht- Delhi
  2. Arshdeep- Haryana
  3. Vishal Roy- West Bengal

80kgs plus Junior Boys Right

  1. Benjamin Lalawmpuiara Lte- Mizoram
  2. Kyle Cummings- Maharashtra
  3. Jithu Mathew- Kerala

45kgs Junior Girls Right

  1. Arya P- Kerala
  2. Ardhra Suresh- Kerala
  3. Thaudam Sheileja Devi- Manipur

50kgs Junior Girls Right

  1. Jeja P.J- Kerala
  2. Sheena Mol U.S- Kerala
  3. kalpana Pechimayum- Manipur

55kgs Junior Girls Right

  1. M.C Vankimmawir- Mizoram
  2. Raj Kumari Stella- Manipur
  3. Arshiya Khanam- Karnataka

60kgs Junior Girls Right

  1. Shreya M.K- Kerala
  2. Shivani Anil- Kerala
  3. Leishanethem Medona- Manipur

65kgs Junior Girls Right

  1. Anslet Jose- Kerala
  2. Malsawkimi Khiangte- Mizoram
  3. Sherin Forvin M- Kerala

70kgs Junior Girls Right

  1. Christa Maria- Kerala
  2. Diana Susan Alex- Kerala
  3. Leishang Them puspa- Manipur

70kgs Plus Junior Girls Right

  1. Devika Dinesh- Kerala
  2. Sreejaya J Chandra- Kerala

70kgs Master Men Right

  1. Madhu A.M- Kerala
  2. Laxman Singh Bhandari- Delhi
  3. Thoudam Rajen Singh- Manipur

80kgs Masters Men Right

  1. Everson Thangkhiew- Meghalya
  2. Mukesh P.R- Kerala
  3. Thounaojam Okendro Meitei- Manipur

90kgs Master Men Right

  1. Mutum Jiban Singh- Manipur
  2. Baniai Kyrsoi Khongwir- Meghalya
  3. Arvinder Pal Singh- Delhi

100kgs Masters Men Right

  1. Thoudam Sarat Singh- Manipur
  2. Thdunad Jabtondon Singh- Manipur
  3. Gaurav Saharan- Delhi

100kgs Plus Master Men Right

  1. Jasbir Chhawla- Punjab
  2. Elton Mcdermott- West Bengal
  3. Alamdar Ashtarian- Telengana

70kgs Masters Women Right

  1. Leishang Themi Inaobi- Manipur
  2. Mangsidam Memcha Devi- Manipur
  3. Latha Unukrishnan- Kerala

80kgs Plus Masters Women Right

  1. Jincy Mul- Kerala
  2. Mihsngewbha Rymbai- Meghalaya
  3. Mini K- Kerala
55kgs Physical Men Sitting Right
  1. Harish Kumar Pannalal Varma- Gujarat
  2. Hani Gupta- Delhi
  3. Manjunath Pawar- Karnataka

65kgs Physical Men Sitting Right

  1. Joby Mathew- Kerala
  2. Xavier .v.D- Kerala
  3. Deyaraj B- Karnataka

75kgs Physical Men Sitting Right

  1. Sandesh B.G- Karnataka
  2. Santhosh C.S- Kerala
  3. Ravi Gadagina- Karnataka

75kgs Plus Physical Men Sitting Right

  1. Prasant- Madhya Pradesh
  2. Krishnamurthi- Karnataka
  3. Saddam Husena- Karnataka

60kgs Physical Men Standing Right

  1. Arvind Rajak- Madhya Pradesh
  2. Hubert Paliar- Meghalaya
  3. Prince Verghese- Kerala

70kgs Physical Men Standing Right

  1. Shamsher Singh- Punjab
  2. Alexandar Lyngdoh- Meghalaya
  3. Vishnu Prasad E.H- Kerala

80kgs Physical Men Standing Right

  1. Rakesh Kumar Sahu- Assam
  2. Nithin Joseph- Kerala
  3. Rangaswamy T.N- Karnataka

 

90kgs Physical Men Standing Right

  1. Manish Kumar- Madhya Pradesh
  2. Manoj Patel- Madhya Pradesh
  3. Anthonappa J- Karnataka

100kgs Physical Men Standing Right

  1. Chandan Behera- Odisha
  2. Prasant Singh- Madhya Pradesh

65kgs Physical women Sitting Right

  1. B Geetha- Telangana
  2. Marlyn Dmello- Maharashtra
  3. Bismillah B Mulla- Karnataka

60kgs Physical Women Standing Right

  1. V.L Zothansangi- Mizoram
  2. Mahabuibbi- Karnataka

 

 

 

 

ALSO READ:

United confirm Daniel James squad number